Wednesday, April 17, 2019

სამოდელო გაკვეთილი ,,ბავშვთა უფლებები''


კლასი მე-8
მასწავლებელი: ნონა ნოზაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა: 20
სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის თემა: ბავშვთა უფლებები
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები ყოველ ჯერზე შეძლებენ მოისმინონ კონკრეტულ საკითხზე მსჯელობა და  ისაუბრონ ბავშვთა უფლბების შესახებ, გამოიყენონ შესაბამისი ლექსიკა და გამოხატონ დამოკიდებულება ბავშვთა უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით. 
წინარე ცოდნა: მოსწავლები იცნობენ შესაბამის ლექსიკას, იციან მარტივი წინადადების შედგენა.
მიზნის  შესაბამისობა ესგ-სთან: ქარ.მ.მე-8.მოსწავლეს შეუძლია კონკრეტულ საკითხზე მსჯელობის მოსმენა და საკუთარი თვალსაზრისის წარმოდგენა.
N
აქტივობა, მიზანი და აღწერა
მეთოდი/
მეთოდები
კლასის ორგანიზებს ფორმა
რესურსი და მიზანთან შესაბამისობა

დრო


1
გამოწვევა.მოტივაციის გაღვიძება, წინარე ცოდნის გააქტიურება.
მასწ. აჩვენებ სურათების კოლაჟს, სვამს კითხვას რის შესახებ შიძლება იყოს გაკვეთილი, აცნობს გაკვეთილის მიზნებს, და შეფასების კრიტერიუმებს. ხატავს დაფაზე ასოციოგრამას და მოსწავლეები ასახელებენ სიტყვებს და ფრაზებს თემა  ,,ბავშვთა უფლებების’’შესახებ



გონებრივი იერიში


მთელი კლასი
კოლაჟი ხელს შეუწყობს მოტივაციის, ცნობისმოყვარეობის გაღვიძებას. ასოციოგრამა ხელს შეუწყობს ცწინარე ცოდნის გააქტიურებას


7 წთ






2

პრეზენტაცია.მოსმენილი -ნანახი ტექსტის გლობალურ დონეზე გაგება.
უყურებენ ანიმაციურ ფილმს

გლობალური მოსმენა

მთელი კლასი,
ჯგუფი
ვიდეო-ანიმაცია/
მოსწავლეები ანიმაციის საშუალებით უფრო უკეთესად იგებენ მოსმენილ ტექსტს. რადგან აუდიო და ვიზუალური მასალის ერთად გამოყენება, ამასთან ტექსტის წაკითხვაც ითვალისწინებს სხვადსხვა ინტეექტუალური უნარების მქონე ბავშვების შესაძლებლობებს




15წთ
3
ვარჯიში. ასრულებენ სავარჯიშოს-ავსებენ სიტყვებით ტექსტს ბავშვის უფლებების შესახებ

ჯგუფი
ნაკლული ტექსტი.
ხელს უწყობს ლექსიკის განმტკიცებას და გავარჟიშებას
10 წთ
4
ტრანსფერი.საუბარი ბავშვის უფლებების შესახებ და მოჰყავთ მაგალითები ბავშვთა უფლებების დარღვევასთან დაკავშირებით



შეფასება, ავსებენ გასასვლელ ბილეთს
დისკუსია








თვითშფასება
მთელი კლასი








ინდივიდუალური
ბარათები ისკუსიისთვის . უზრუნველტყოფს ყველას თანაბრად მონაწილეობის სესაძლებლობას


გასასვლელი ბილეთი-ხელს უწყობს სწრაფად მოხდეს მოსწავლეთა თვითშეფასება და ინფორმაციის შეჯამებას. მასწავლებელს აძლევს ინფორმაციაას მოსწავლეების წინსვლის შესახებ
8წთ







5წთ


გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები შეძლებენ ისაუბრონ თემა ,,ბავშვთა უფლებები’’-ს შეახებ და მათი დარღვევების შესახებ საუბარს. გამიყენებენ მოსმენილი ტექსტის ინფორმაციას და შესაბამის ლექსიკას.

გასასვლელი ბილეთი.
დაასახელე:
ბავშვთა უფლებებიდან ერთერთი, რომელიც შენი აზრით არის ყველააზე მნიშვნელოვანი:


ბავშვთა უფლებებიდან ერთერთი , რომელიც ირღვევა:


დაასახელე სიტყვები თემა ,,ბავშვთა უფლებები’’:


მოსწავლეთა საუბრის შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმები
ყოველთვის
ხანდახან
იშვიათად
იყენებს სათანადო ლექსიკას



გამოხატავს თავის აზრს





Wednesday, April 10, 2019

ნონა ნოზაძის პორთფოლიო: სამოდელო გაკვეთილის გეგმა -ქართული ენა და ლიტერატუ...

ნონა ნოზაძის პორთფოლიო: სამოდელო გაკვეთილის გეგმა -ქართული ენა და ლიტერატუ...: სამოდელო გაკვეთილის გეგმა საგანი : ქართული ენა და ლიტერატურა გაკვეთილის ტიპი : ინტეგრირებული - ქართული ენა და ლიტერატურა ,...

წერის სწავლების მეთოდები: ხუთსტრიქონიანი ლექსი, ,,ბრილიანტი' 

 meTodis/aqtivobis Sesaxeb;
`xuTstriqoniani leqsi~ aris meTodi, romlis saSualebiTac moswavleebi SemoqmedebiTi formiT gamoxataven sakuTar codnas da damokidebulebas ama Tu im sakiTxis garSemo. igi efeqturad gamoiyeneba sxvadasxva sagnobriv jgufSi.
meTodi xels uwyobs moswavleebs: •     sakiTxis/Temis gageba-gaazrebaSi; •      sakuTari ganwyoba-damokidebulebis saintereso formiT gamoxatvaSi; •      gramatikuli formebis (arsebiTi saxeli, zedsarTavi saxeli, zmna) dauflebasa da gamoyenebaSi. muSaobis forma: individualuri, wyvilebi, mcire jgufebi
resursi: furceli, kalami
msvleloba     maswavlebeli sTavazobs moswavleebs Temas/sakiTxs, romlis Sesaxebac maT unda Seqmnan xuTstriqoniani leqsi. •     xuTstriqoniani leqsis Sesaqmnelad moswavleebma sityvebiT unda Seavson qvemoT mocemuli grafikuli sqema (maswavlebels sqema dafaze/didformatian qaRaldze aqvs dawerili) 

                          arsebiTi saxeli

          zedsarTavi ,              zedsarTavi 

  zmna,                     zmna,                       zmna

                   oTxsityviani  fraza

                         arsebiTi saxeli

    

 sqemis pirvel xazze iwereba sakvanZo Temis/sakiTxis Sesabamisi sityva (arsebiTi saxeli). meore xazze iwereba ori zedsarTavi saxeli, romlebic aRwers sakvanZo sityvas (zedsar- Tavi saxeli).
mesame xazze iwereba sami zmna, romlebic gamoxatavs sakvanZo qvemdebaris moqmedebebs (zmna).
meoTxe xazze iwereba oTxsityviani fraza, romelic gamoxatavs moswavlis asociacias/ damokidebulebas/Sexedulebas sakvanZo sakiTxis mimarT.
mexuTe xazze iwereba sakvanZo Temis/sakiTxis dedaazri; an pirvel xazze dawerili sity- vis sinonimi (arsebiTi saxeli). • muSaobis dasrulebis Semdeg msurvelebi klass warudgenen TavianT namuSevrebs.
              behemoTi

         didi,         Wkviani

     varjiSobs,  kiTxulobs,  wevs

  behemoTi hamakSi wignebs kiTxulobs,

                   behe





 xuTstriqoniani leqsis variacia _ `brilianti~
`brilianti~ xuTstriqoniani leqsis SedarebiT garTulebuli versiaa. igi efeqturad gamoiyeneba saganTa, movlenaTa, personaJTa detalurad aRsawerad, sawinaaRmdego mniSvnelobis mqone cnebebis (binaruli opozitebis) Sesapirispireblad, wakiTxul nawarmoebze reagirebisTvis da a.S.
sqemis pirvel xazze iwereba sakvanZo Temis/sakiTxis Sesabamisi sityva

                  arsebiTi

         zedsarTavi,     zedsarTavi,  

     zmna,          zmna,               zmna

  o T x s i t y v i a n i            f r a z a

       zmna,         zmna,              zmna

          zedsarTavi,       zedsarTavi

                    arsebiTi



 bolo xazze iwereba pirvel xazze dawerili sakvanZo arsebiTi saxelis Semcvleli sityva.
meore xazze iwereba ori zedsarTavi saxeli, romlebic aRwers sakvanZo sityvas.
mesame xazze iwereba sami zmna, romlebic gamoxatavs sakvanZo qvemdebaris moqmedebebs.
analogiurad, qvemodan meore xazze dawerili zedsarTavebi aRwers sakvanZo sityvis Sem- cvlel qvemdebares.
qvemodan mesame xazze dawerili sami zmna ki gamoxatavs sakvanZo sityvis Semcvleli qvem- debaris moqmedebebs.
centralur, meoTxe striqonze iwereba oTxsityviani fraza, romelic gamoxatavs moswa- vlis asociacias/damokidebulebas/Sexedulebas sakvanZo sakiTxis mimarT.
SeniSvna: mniSvnelovania, vidre moswavleebi `briliantis~ sqemis damoukideblad Sevse- baze gadavlen, maswavlebelma Tavad aCvenos magaliTi da gzadagza mkafiod ganumartos, sad ras da ratom wers. agreTve, gaacnos `briliantis~ ramdenime efeqturi nimuSi

                    quCis bavSvi
               gayinuli, daZonZili
             daZrwis, iTxovs, arTmevs,
            misi ocnebebi aravis axsovs.
             malavs, eZebs, wvalobs,
                gariyuli, patara
                    mawanwala


                            mze
                        didi, kaSkaSa
                 asxivebs, aTbobs, aferadebs
          cxeli varskvlavi, grili Tanamgzavri
                 ireklavs, icvleba, gvafiqrebs
                        idumali, mbJutavi
                            mTvare