Thursday, June 14, 2018

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა -ქართული ენა და ლიტერატურა

სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული -ქართული ენა და ლიტერატურა, გეოგრაფია
მასწავლებელი: ნონა ნოზაძე
გარდაბნის მუნიციპალიტეტის ქესალოს საჯარო სკოლა
კლასი მე-7
მოსწავლეთა რაოდენობა: 9.
სსსმ მოსწავლე არ არის
გაკვეთილის მიზნები:
მოსწავლეები ყოველ ჯერზე შეძლებენ წაიკითხონ ტექსტი ქართველი იუნკერების შესახებ, მოძებნონ საჭირო ინფორმაცია და გადმოსცენ მისი შინაარსი. გადმოსცენ თავიანთი დამოკიდებულება-შეფასება.
მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტში ნახსენები გეოგრაფიული ობიექტების ადგილმდებარეობის განსაზღვრას და მათ მონიშვნას რუკაზე, დემოკრატიული საქართველოს რუკის გაცნობა
შეძლებენ სასწავლო რესურსის - რუკაზე მონიშნული საბრძოლო ადგილების-შექმნას
ესგ - სტანდარტი
ქართული.7. 7 კითხვა. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტის გააზრება, გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა
.კითხულობს მხატვრულ და არამხატვრულ ტექსტს სხვადასხვა მიზნით ( შესწავლა, ესთეტიკური სიამოვნების მიღება, ინფორმაციის მოძიების, შეფასების მიზნით)
.თანამიმდევრულად გადმოსცემს ნაცნობი ტექსტის შინაარს
გეოგ.7.3 მოსწავლეებს შეუძლიათ ორიენტაცია სივრცეში
.მოსწავლეებს შეუძლიათ გეოგრაფიული ობიექტის ადგილმდებარეობის განსაზღვრა
წინარე ცოდნა მოსწავლეებს აქვთ დამოუკიდებლად კითხვის, საჭირო ინფორმაციის მოძებნის შინაარსის გადმოცემის უნარ- ჩვევები. აქვთ საკმარისი ლექსიკური მარაგი.
აქვთ გეოგრაფიული ობიექტის ადგილმდებარეობის განსაზღვრის უნარი
გაკვეთილის მნიშვნელობა: მოსწავლეები შეძლებენ სხვადსხვა საგანში მიღებული ცოდნის და უნარ-ჩვევების გადატანას და გამოყენებას სხვა საგანში და ამით ხელი შეეწყობა სამყაროს ერთიანობის აღქმას. გაიზრდება მოტივაცია და მოსწავლეთა თვითშეფასების უნარი და პასუხისმგებლობა, რადგან ისინი თვითონ ქმნიან სასწავლო რესურსს

შეფასება; გამოიყენება გნმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასება შეფასების რუბრიკით. შეფასდება საჭირო ინფორმაციის ვნა გადმოცემა და რუკაზე გეოგრაფიული ობიექტის ადგილმdებარეობის განსაზღვრა.

N
აქტივობა, აქტივობის მიზანი
აქტივობის აღწერა
მეთოდი
ორგანიზება
რესურსი
დრო



გამოწვევა.
მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას
მასწავლებელი აჩვენებს სურათებს და სვამს კითხვებს.
რა იცით 26 მაისის შესახებ?
რა იცით 1921 წლის 25 თებერვლის შესახებ?
მსწავლებელი კითხულობს მინი ლექციას. აცნობს დემოკრატიული საქართველოს რუკას. აჩვენებს სურათებს. აცნობს
გაკვეთილის მიზნებს შეფასების კრიტერიუმებს






კითხვა პასუხი. მინი ლექცია



მთელი კლასი


სურათები







8წთ




2
შინაარსის წვდომა,
მოსწავლეები შეძლებენ ტექსტის გაანალიზებას, და მიღებული ინფორმაციის გამოყენებას პრეზენტაციისთვის
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს დავალებას 1-ელი ჯგუფი კითხულობს ტექსტს და ეძებს ინფორმაციას კურსანტთა სკოლის შესახებ, მონიშნავს გეოგრაფიული ბიექტებს უკაზე და ამზადებს პრეზენტაციას
მე-2 ჯგუფი კითხულობს ტექსტს და ეძებს
ინფორმაციას მარო მაყა- შვილის შესახებ, რუკაზე მონიშნავს მასთან დაკავშირებულ გეოგრაფიულ ობიექტებს და ამზადებს პრეზენტაციას.
მე-3 ჯგუფი კითხულობს ტექსტს და ეძებს ინფორმაციას კურსანტთა ბრძოლაში მონაწილეობის შესახებ და რუკაზე მონიშნავს გეოგრაფიულ ობიექტებს და ამზადებს პრეზენტაციას



 სელექციური კითხვა. ინფორმაციის ანალიზი. საპრეზეტაციო მასალის შექმნა






ჯგუფური

ტექსტის ფურცლები.
სამუშაო ფურცლები. პრეზენტაციის ფურცლები რუკა (პოლიტიკური1918-21წწ)





20წთ
3
რეფლექსია-პრეზენტაცია,
მოსწავლეები შეძლებენ მიღებული ცოდნისა გამოცდილების წარმოდგენას , საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვას,


მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას: გადმოსცემენ შინაარს და რუკაზე აჩვენებენ ობიექტებს




პრეზენტაცია









 ჯგუფი
მთელი კლასი



რუკა. პრეზენტიის ფურცლები



10წთ
4
შეფასება


 მასწავლებელი აკეთებს შეფასებას შეფასებას რუბრიკის მიხედვით
განმავითარებელ
განმავითარებელი შეფასება  შეფასების რუბრიკით

მთელი კლასი
შეფასების რუბრიკა

3წ

საშინაო დავალება
მასწავლებელი აძლევს საშინო დავალებას. მთლიანი ტექსტის შინაარსის გადმოცემა
 ტექსტი წაკითხვა და გადმოცემა
 მთელი კლასი
ტექსტი წიგნში
1წთ

რესურსი ინგლისური




People work
Nigel Naylor, he's a tailor
He makes trousers, suits and shirts
 Penny Proctor, she's a doctor
Comes to see you when it hurts. 

Peter Palmer, he's a farmer
 He's got cows and pigs and sheep
Wendy Witter, babysitter
Minds the kids when they're asleep.

People work in the country
People work in the town
People work day and night
 To make the world go round. 

Mabel Meacher, language teacher
Teaches English, French and Greek
Gary Gummer, he's a plumber
Call him when you've got a leak. 
Patty Prentice, she's a dentist
 Keeps your teeth both clean and white
 Ronnie Ryman, he's a fireman
Comes when there's a fire to fight. 

People work in the country
People work in the town
 People work day and night
To make the world go round. 

People work in the country
 People work in the town
People work day and night
To make the world go round.




Circle the odd words:
Dentist,   teacher, school
House,  doctor, plumber
Babysitter, mum,   farmer
Garden, fireman, tailor 

True or false?
Nigel makes shirts, suits and trousers.
Penny cleans the teeth.
Peter’s got pigs, cows and sheep.
Mabel teaches languages.
When you have got a leak you can call a tailor.
People work only at night.

Some exercises you can find hier: http://learningapps.org/user/nona nozadze