მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრებში მონაწილეობა
გაკვეთილის გეგმა
საგანი ინგლისური
საბაზო საფეხური კლასი მე-8
მოსწავლეთა რაოდენობა 14
კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის
თემა: ბულინგი
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ წაიკითხონ
ინგლისური ტექსტი ბულინგის შესახებ, გააანალიზონ რა არის ბულინგი, კიბერბულინგი და
რა უნდა გააკეთონ ბულინგის შემთხვევაში. ისაუბრონ თუ რა არის ყველაზე საუკეთესო გზა
სკოლისთვის ბულინგის შესაჩერებლადმონოლოგური მეტყველება
უცხ.ს.VIII.14. მოსწავლეს შეუძლია საუბარი მისთვის საინტერესო/სასურველ თემაზე (საყვარელ გადაცემაზე, ფილმზე, გმირზე, მოგზაურობაზე და სხვა).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• გადმოსცემს საკუთარ დამოკიდებულებას, განწყობას, თვალსაზრისს;
უცხ.ს.VIII.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს, გაიგოს და გააანალიზოს საგანმანათლებლო ინტერესებთან დაკავშირებული უცხოენოვანი ტექსტი (მაგ., სამეცნიერო-პოპულარული სტატია, ესე, საგაზეთო პუბლიკაცია, ბუკლეტი, რეპორტაჟი და სხვა).
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებად (ქვეთემებად);
• გამოყოფს თვალსაზრისებს, შეხედულებებს ამა თუ იმ საკითხთან დაკავშირებით და გამოყოფს თითოეულთან დაკავშირებულ არგუმენტებს; ისას გამოკვეთს მისთვის მნიშვნელოვან დეტალებს;
წინარე ცოდნა: მოსწავლეები იცნობენ თემასთან დაკავშირებულ
ძირითად ლექსიკური ერთეულებს, იცნობენ სელექციური კითხვის სტრატეგიებს, აქვთ სწორია/მცდარია
სავარჯიშოს გაკეთების გამოცდილება. იცნობენ ინგლისური წინადადების აგების პრინციპებს
და მოდალური ზმნა should -ს გამოყენება
შეფასდება პრეზენტაცია განმავითარებელი შეფასების რუბრიკით
და საკუთარი აზრის გადმოცემა მასწავლებლის უკუკავშირით. ტექსტის გააზრება განმსაზღვრელი
შეფასებით
|
გაკვეთილის ფაზა, მიზანი
|
აქტივობა აქტივობის აღწერა
|
ორგანიზება
|
რსასწავლო რესურსი
|
დრო
|
შეფასება
|
|
გამოწვევა
ცნობის მოყვარეობ
ის გაღვიძება
|
აქტივობა 1. მოსწავლეები აკავშირებენ სიტყვებს სურათებთან და კითხულობენ
ხმამაღლა მასწავლებელი სვამს კითხვას რის შესახებ შეიძლება იყოს გაკვეთილი?
აქტივობა 2. მასწავლებელი აცნობს თემას და გაკვეთილის მიზნებს და შეფასების
კრიტერიუმებს
|
მთელი კლასი
|
სურათები
სიტყვების ფურცლები
|
7წთ
|
სიტყვების დაკავშირება სიტყვებთან მასწავლებ
ლის უკუკავშირი
|
|
შინაარსის წვდომა
მოსწავლეებისეძლებენ ტექსტის წაკითხვას, გაგებას და გაანალიზე
ბას და წარმოდგე ნას
|
აქტივობა3. მოსწავლეები კითხულობენ
ტექსტს აკეთებენ სწორია/შეცდომაა სავარჯიშოს. კითხულობენ ხმამაღლა
აქტივობა 4 ტექსტის ანალიზი
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ კითხულოენ ტექსტს და ამზადებენ პრეზენტაციას:
1-ელი ჯგუფი-ეძებს და წარმოადგენს ინფორმაციას რა არის ბულინგი
მე-2 ჯგუფი ეძებს და წარმოადგენს ინფორმაციას რა არის კიბერბულინგი
მე-3 ჯგუფი ეძებს და წრმოადგენს ინფორმაციას რა უნდა გააკეთონ მათ ბულინგის
შემთხვევაში
აქტივობა5: პრეზენტაცია
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას
|
ჯგუფი მთელი კლასი
ჯგუფი
მთელი კლასი
|
ტექსტის ფურცლები
სავარჯიშოს ფურცლები
ტექსტის ფურცლები,
|
13
წთ
14 წთ
6 წთ
|
სავარჯიშოს შესრულება
განმსაზღვრელი შეფასებით
აკვირდება ჯგუფურ მუშაობას
პრეზენტაციის შეფასება რუბრიკით
|
|
რეფლექსია
|
აქტივობა 6. მოსწავლეებმა უნდა დაასახელონ ერთი გზა რა უნდა გააკეთოს
სკოლამ, რომ შეაჩეროს ბულინგი.
|
ინდივიდუალური
|
|
4 წთ
|
საკუთარი აზრის გადმოცემა მასწავლებლის
უკუკავშირი
|
|
საშინაო დავალება
|
იპოვონ და მოიტანონ სურათები რომლებიც დაკავშირებული იქნება ბულინგთან
|
|
|
1წთ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
|
შეფასების კომპონენტები
|
ყოველთვის
|
თითქმის ყოველთვის
|
ხანდახან
|
იშვიათად
|
|
გამოკვეთს ძირითად სათქმელს
|
|
|
|
|
|
მოჰყავს მაგალითები
|
|
|
|
|
|
აზრს გადმოსცემს ლოგიკურად
|
|
|
|
|
No comments:
Post a Comment